sobota, 28 grudnia 2013

MicroXplorer obsługa PL

Firma STmicroelectronics wyszła na przeciw konstruktorom i wypuściła graficzny program narzędziowy ułatwiający poprawne skonfigurowanie linii GPIO i przypisanie do nich peryferiów. Dodatkową i bardzo przydatną funkcją jest możliwość znalezienia potrzebnego nam mikokontrolera po peryferiach jakie posiada. Chcesz mieć 4 przetworniki ADC, USB i Touch sensing, to masz, po prawej stronie mikrokontrolery spełniające twoje wymagania.(Aby wejść do funkcji SHIFT+S bądź zakładka Tools -> MCU selector). 


Wygląd okna wyboru mikrokontrolera dla przykładowych parametrów

1. Instalacja oprogramowania
Program do pobrania tu. Oprogramowanie można ściągnąć także z tutorialem jak zainstalować to oprogramowanie jako dodatek do eclipsa i programów na nim bazujących(STSW-STM32095). Do działania programu niezbędna jest JAVA. jeśli nie będziemy mieli jej zainstalowanej, oprogramowanie samo się o nią upomni i przekieruje do strony z której można ściągnąć owe ustrojstwo.

Konfigurację możemy zrobić bezpośrednio na pinach, klikając na szary(konfigurowalny), otwiera się nam okno z wyborem możliwości, ale po co jechać na piechotę jak jest automat.

 
Menu rozwijane przy pinie mikrokontrolera

   Załóżmy, że potrzebujemy skorzystać z:
-HDEMI CEC(Consumer Electronic Controler- sterownie np telewizorem)
-IrDA- sterownie na poczerwień
-Usart synchroniczny - komunikacja z komputerem
- trzy kanały przertwornika ADC
-jedno wejście cyfrowe
-trzy wyjścia cyfrowe

Zacznijmy od najechania myszką na okienko na którym znajduje się mikrokontroler i rolkom w myszce przybliżmy mikrokontroler, tak aby był dobrze widoczny.
przejdzmy do "Accordion interface" bądz "Tree interface" jak komu wygodniej i zjedzmy do samego dołu w poszukiwaniu USART1 i USART2 i rozwińmy je. Wedłóg wcześniejszych założeń dla USART1 z rozwijanego menu wybieramy IrDA a dla drugiego "Synchronaus" widok powinien być identyczny z poniższym:

Jednocześnie można zauważyć, że niektóre pola wyboru naszego trzewa zmieniły kolor na żółty, świadczy to o braku możliwości skorzystania z niektórych opcji.

Na przykład, dla Tajmera 17 część zasobówwchłoneły nam uarty, natomiast dla TSC część pinów zostało poświęcona przez nas na transmisję usart. Po dodaniu 3 pinów przetwornika analogowo cyfrowego ADC i wejść wyjść, jak w założeniach powinniży osiągnąć efekt jak poniżej.


Samych wejść/wyjść nie związanuch z układami transmisji czy tajmerami nie da się konfigurować inaczej jak przez kliknięcie na pin mikrokontrolera. Jeśli pomylimy się w wyboże klikamy ponownie na pin i wybieramy z menu reset_state i nasz poprzedni wybór jest anulowany.


Po wejściu w zakładnę Configuration z lewej strony mamy możliwość sprawdzić włączone funkcje, natomiast po prawej, klikając na GPIO, mamy precyzyjną konfigurację pinów. Dla wejść mikrokontrolera możemy zrobić podciągnięcie do masy bądź napięcia zasilania, natomiast dla wyjść:
-maksymalna prędkość zegara taktującego wyjście(2, 10 i 50MHz),
-typ wyjścia(push-pull, otwarty kolektor),
- podciądnięcie do masy, bądz do zasilania lub pozostawione nie podciągnięte.



   







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz